• 636765931901318460_Stretti2.JPG
  • 636765932066693849_Stretti1.JPG
  • 636765932195483879_Stretti3.JPG
  • 636765932309582898_Stretti4.JPG
  • 636765932427740753_Stretti5.JPG

Stretti Viktor
*1878 +1957

Tower Bridge

ID Aukce: 907
bar. litografie/papír pod sklem - 40 x 33 cm

Vyvolávací cena:

1 000 Kč

1 200 Kč

100 Kč
Příhozů: 3
UAD67994 120013. 11. 2018 14:07:29
PGO14944 110013. 11. 2018 10:56:37
UAD67994 100012. 11. 2018 10:44:13

Obraz z fondu České spořitelny. Plocha tisku 40 x 33 cm, oděrky na rámu, datace 1913,  vpravo dole: Viktor Stretti , London, 1913. Vpravo dole signatura tužkou: Viktor Stretti.

Narozen roku 1878 v Plasech u Plzně. Viktor Stretti pocházel z pražské rodiny grafiků, jejichž předkové k nám přišli z Itálie koncem 18. století. Rodinná tradice ho ovlivnila, a tak se stal žákem pražské Uměleckoprůmyslové školy a Akademie výtvarných umění (u prof. Františka Ženíška), odkud odešel v roce 1898 na Akademii do Mnichova, kde se u Petera Halma vyučil grafickým technikám. Patřil k prvním členům Sdružení českých umělců grafiků Hollar (od 1917). Proslavil se především grafickou prací, zvláště pražskými pohledy (například Hradčany z Palackého nábřeží, 1898), byl průkopníkem krajinářských leptů (1898). V letech 1901-02 pobýval v Normandii a v Paříži, kde si dále prohloubil znalosti grafických technik; na konci prvního desetiletí 20. století byl ovlivněn tvorbou amerického grafika Josepha Pennella. Stretti zůstal zakladatelskou osobností naší moderní grafiky a vedle "vedut" jsou cenné i jeho grafické portréty osobností české kultury. V Čechách zavedl zvyk rozesílání grafických novoročních přání PF. Zemřel roku 1957 v Praze.