• 636765044115687770_Jelinek2.JPG
  • 636765044224665605_Jelinek1.JPG
  • 636765044330969051_Jelinek3.JPG
  • 636765044430336031_Jelinek4.JPG

Jelínek Josef
*1871 +1945

Skalní město

ID Aukce: 894
olej/překližka - 50 x 63 cm

8 000 - 12 000
Vyvolávací cena:

1 900 Kč

1 900 Kč

100 Kč
FHL81718 19001. 11. 2018 3:19:38

Obraz z fondu České spořitelny. Původní stav, otluky na rámu, datace 1937, signatura vpravo dole J. Jelínek. Obraz malován za doby jeho turnovského působení.

Narozen roku 1871 v Čimelicích. Malíř, grafik, sochař, loutkář a pedagog. V letech 1887-1894 studoval na pražské malířské akademii u prof. Maxmiliána Pirnera, kam se dostal na přímluvu Mikoláše Alše, s nímž byl později v dobrých přátelských stycích.. V roce 1895 pokračoval ve studiu na bruselské akademii u profesorů Jana Francse Portaelse a Josepha Stalaerta. Následně odjel do Paříže a do Holandska. Ještě téhož roku se vrátil do Prahy a pokračoval ve studiu na akademii u prof. M. Pirnera. V roce 1896 absolvoval vojenskou službu a po jejím vykonání odjel opět do Paříže, kde studoval ještě na "École des Beaux-Arts" u profesora Leöna Bonnata. Od roku 1897 byl členem S.V.U. Mánes, společně s kolegy ze školy Mařákovy, Sequensovy, Ženíškovy a Myslbekovy. Vystavoval již na první výstavě spolku. Na jeho návrh byla vydána první publikace Mánesa. V prvních letech 20. století byl Josefu Jelínkovi udělen titul profesora a v letech 1906-1912 působil na vinohradské reálce jako profesor kreslení. V letech 1912-1932 působil na reálce v Nové Pace. Z figuralisty se stává krajinářem. Maloval se zálibou motivy po způsobu Chittussiho, prosycené vzduchem a světlem. Od roku 1932 až do své smrti působil v Turnově. Během svého života zápasil malíř Josef Jelínek o vlastní existenci. Maloval oltářní obrazy, restauroval obrazy a vyučoval ve šlechtických rodinách kreslení a malbu. První samostatnou výstavu měl roku 1895 v Praze. Zemřel roku 1945 v Turnově.