• 636451548760194063_Praha1.JPG
  • 636451548882207489_Praha2.JPG
  • 636451549044707181_Praha3.JPG
  • 636451549127003838_Praha4.JPG
  • 636451549228837034_Praha5.JPG
  • 636451549395146244_Praha7.JPG
  • 636451549482118805_Praha8.JPG
  • 636451549566566500_Praha9.JPG
  • 636451549655480852_Praha10.JPG
  • 636451549767040359_Praha6.JPG
  • 636451549852546554_Praha11.JPG

Souček Václav
*1887 +1941

Pražský hrad

ID Aukce: 563
akvarel/karton pod sklem - 52 x 62 cm

Vyvolávací cena:

5 000 Kč

5 000 Kč

0 Kč

Reprezentativní dílo od jednoho z nejlepších akvarelistů své doby. Signováno vpravo dole, oděrky na rámu, zaskleno.

Narozen roku 1887 ve Střebši. Malíř, akvarelista. Patřil k našim nejlepším našim malířům - akvarelistům. Aristokratická technika akvarelu v něm měla skvělého reprezentanta. Jakmile volil větší rozměry, zachycoval architektonické náměty ze Staré Prahy, sledoval hru slunce a stínů v alejích, zrcadlení stromů a břehů na vodní hladině, ovládal štětec, který vždy také kreslil s úplnou a samozřejmou jistotou. Součkovy akvarely jsou často kabinetní díla, poutavá, výmluvně zajímavá. Souček nelpěl přitom na detailu, ale uměl i podrobnosti v zkratce zachytit a umístit, aniž celkový dojem roztříštil. Byla to v základě jemná ruka, ne přeexponovaný snímek ze skutečnosti, ale vždy obraz ucelený a výrazný. V roce 1929 vystavoval v Rubešově salonu v Praze. Zemřel roku 1941 v Praze.