• 636814590072648408_akavan1b.JPG
  • 636814590175829080_akavan2a.JPG
  • 636814590529342331_akavan3a.JPG
  • 636814590627780868_akavan4.JPG
  • 636814590772711175_akavan5.JPG
  • 636814590896488094_akavan6.JPG
  • 636814591022139737_akavan7.JPG
  • 636814591133442981_akavan8.JPG
  • 636814591230501942_akavan9.JPG
  • 636814591356457716_akavan10.JPG

Kaván František
*1866 +1941

Ulička Vítanovská

ID Aukce: 1046
olej/karton - 40 x 50 cm

60 000 - 80 000
Vyvolávací cena:

20 000 Kč

75 000 Kč

5 000 Kč
Účastníků: 5
Příhozů: 21

Mařákovec František Kaván na této unikátní malbě zobrazil Vítanovskou uličku. Do Vítanova u Hlinska se přestěhoval ze Železnice v roce 1904, kde si pořídil vlastní chalupu. Působil zde v letech 1904 - 1906 a 1909 - 1922. Provenience obrazu: Krucemburk u Vítanova. František Kaván, žák Julia Mařáka, představoval opravdu svéráznou osobnost naší krajinomalby. Ovlivněn dětstvím, prožitým na venkově v Podkrkonoší a četbou ruské literatury (Tolstoj, Dostojevskij), kterou si i sám překládal, rozhodl se během svého prudkého uměleckého vzestupu odejít nečekaně a navždy z veřejného života. To se mu na počátku století povedlo tak důsledně, že ho dokonce považuje jinak přesný a spolehlivý Ottův slovník naučný za mrtvého. Vzal si za ženu prostou venkovanku a komfortní ateliér vyměnil za malou chaloupku na Českomoravské vrchovině, kam se odstěhoval, a kde splynul s místní přírodou a lidmi. Kaván byl ve svém úkrytu nerad vyrušován, své přátele si zásadně vybíral, žil skromným životem. Vlastní krajinářská díla, o nichž hovořil jako o "svininkách", "škrábech" a "mazbách" ze všeho nejraději rozdával nebo směňoval za poskytnuté služby a naturálie denní spotřeby. Prodávané obrazy, kterými dotoval živobytí a materiál, mívaly pevně stanovenou jednotnou cenu 80 K, 200 K, výjimečné velké formáty si cenil na 1000 K. Za svého vítanovského pobytu si umělec vysloužil přezdívku "malíř zim", jež mu vydržela, ačkoliv se stejnou chutí maloval i ostatní roční období, až do konce života. Bylo to částečně způsobeno léty všeobecného válečného živoření, kdy musel Kaván přes letní měsíce vypomáhat s polními pracemi doma v Podkrkonoší a zároveň udržovat drobné hospodářství ve Vítanově.
Obraz v původním stavu, oděrky na rámu, vpravo dole umělcem signováno a naspáno: Kaván věnuje s úctou, Ulička Vítanovská.

Narozen roku 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice. významný český malíř-krajinář, básník a překladatel z ruštiny. Studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. V roce 1900 získal diplom a zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži za obraz Podmrak, který vytvořil roku 1894 ve své rodné vsi. Po důsledně realistických začátcích se v letech 1895–1899 přiklonil k symbolismu a udržoval kontakt s osobnostmi kolem Moderní revue. Po roce 1900 se vrátil k čisté krajinomalbě, kterou zachycoval pomocí impresivně laděného realismu, známé jsou především jeho zimní motivy. Jeho dílo je spjaté s rodným krajem, maloval především Krkonoše, také Českomoravskou vrchovinu a Železné hory (Bojanov). Na druhé výstavě Mánesu předvedl obrazy z okolí Týniště nad Orlicí, kam se v roce 1898 přestěhoval (Polní koutek, dále nám dnes neznámé Ej žitko, žitko). Velmi záhy se opět přestěhoval, do Blešna, odkud jezdil malovat do okolí Hradce a Pardubic. Důležitý námět tvoří vrby. maloval také na Kozákově a Malé Skále. Tvorba je ovlivněna také jeho návštěvou ve Vídni, kde mohl lépe studovat Corota, dost možná i Sisleye a Pissarra. Spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem patří Kaván k nejdůležitějším českým krajinářům. Jeho dílo bylo často paděláno. Zemřel roku 1941 v Libuni u Jičína.